Boot Düsseldorf – 50 edycja targów. Zapraszamy na 50 edycję targów Boot Düsseldorf! Ta impreza to największa i najważniejsza międzynarodowa wystawa łodzi i sprzętu wodnego. Boot Düsseldorf trwa od 19 do 27 stycznia 2019 r.
Tegoroczna rocznica to 50 lat magicznych chwil i poruszających historii, 50 lat imponujących łodzi i jachtów, trendy we wszystkich dziedzinach sportów wodnych i 50 lat entuzjastycznych gości, którzy kochają żywioł wody.
Szczególnie cieszymy się, że w tym roku możemy wziąć udział w tej imprezie i świętować 10-lecie SEA-LINE.
Świętuj z nami i spotkajmy się u naszego dystrybutora World of Yachticon w hali 11, stoisko 11 F10.
Do zobaczenia!
Rozszerzamy naszą ofertę, wprowadzając dwa nowe produkty, które zapewnią entuzjastom łodzi oraz przetwórcom laminatów jeszcze
Przyjdź i dołącz do nas na METS 2023. Wspomniane targi to najlepsze wydarzenie dla profesjonalistów
Zajrzyj do nas bez wychodzenia z domu. Serdecznie zapraszamy.
Nowości w sezonie 2023 to rewelacyjna wełna polerska. Nowa biało – czarna wełna polerska w
Istnieje możliwość rozcieńczenia antyfoulingu, lecz nie zalecamy tego zabiegu z uwagi na ryzyko zmniejszenia skuteczności farby. W przypadku konieczności rozcieńczenia farby przeciwporostowej zaleca się maksymalne rozcieńczenie w wielkości 0-5% (objętościowo).
Nie zaleca się aplikowania farb 2K na farby 1K. Farby 1K i 2K różnią się w swoim składzie i właściwościach, w tym w twardości, odporności chemicznej i trwałości. Farby 1K są jednoskładnikowe i suszą się przez odparowanie rozpuszczalnika, podczas gdy farby 2K są dwuskładnikowe i wymagają utwardzenia za pomocą dodania utwardzacza.
Zastosowanie farby 2K na farbie 1K może spowodować nieprzewidywalne reakcje chemiczne i prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak zmatowienie, odpryskiwanie lub złuszczanie farby. Dlatego zawsze należy stosować farby zgodnie z instrukcjami producenta i nie mieszać różnych rodzajów farb.
Nie zalecamy używania uniwersalnych rozcieńczalników. Zastosowanie rozcieńczalnika o nieznanym składzie może grozić utratą przyczepności, brakiem odpowiedniej rozlewności farby oraz defektami lakierniczymi.