Czy porysowane i matowe łodzie musza być malowane, aby wyglądały jak nowe? W niektórych przypadkach można skorzystać z prostych sposobów.
Jeśli uszkodzenia znajdują się nad linią wody i nie wynikają z wadliwej konstrukcji lub błędnego wykonania kadłuba, a są uszkodzeniami powstałymi w trakcie używania, to naprawę można przeprowadzić w ciągu kilku dni.
Oto kilka przydatnych porad.
Naprawy jachtów mają miejsce zarówno w profesjonalnych halach jak i w warunkach amatorskich. Jeśli prace wykonywane są pomieszczeniach zamkniętych należy zadbać o odpowiednią wentylację i przewiewność pomieszczenia. Kiedy pracujemy są na zewnątrz, należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia powierzchni na których dokonywana jest naprawa. Idealna temperatura to przedział 18 – 23°C. Niewielkie odchylenia są akceptowalne, ale warto znać możliwe konsekwencje. Aplikacja dwukomponentowych farb i szpachlówek w niskich temperaturach spowoduje znaczne wydłużenie się czasu utwardzania. Z kolei wyższe temperatury otoczenia, a także nagrzana powierzchnia naprawy będą przyczyną powstawanie defektów lakierniczych. Wilgotność powietrza nie powinna być wyższa niż 75%. Należy unikać opadów deszczu oraz osadzania się mgły na nieutwardzone szpachlówki i świeżo malowane powierzchnie.
Pracę zaczynamy od dokładnego umycia całego elementu. Już na tym etapie prac można usunąć z powierzchni uszkodzone stare powłoki lakiernicze czy luźno związane odpadające fragmenty podłoża. Oczyszczenie powierzchni, pozwoli nam ocenić rozmiar uszkodzeń i zaplanować kolejne etapy prac. W przypadku gdy powierzchnia jest zmatowiała i pokryta drobnymi rysami możliwe będzie wykonanie naprawy przy użyciu past polerskich. Gdy znajdziemy głębsze ubytki warto je uzupełnić, aby zabezpieczyć laminat i przywrócić estetyczny wygląd. Do wypełnień nad linią wody można użyć szpachlówek żelkotowych. W ofercie Sea-Line dostępne jest kilka odcieni bieli oraz kolor granatowy. Bardzo ważne jest, że wspomniane szpachlówki mogą być polerowane dzięki czemu zniwelujemy różnicę koloru i pozostawimy połysk w miejscu naprawy.
W przypadku uszkodzeń występujących na dużej powierzchni, można rozważyć częściowe zeszlifowanie warstwy uszkodzonego żelkotu. Do usunięcia pojedynczych uszkodzeń oraz niewielkich skupisk rys można użyć frezu kulowego lub dłuta. Uszkodzenia należy poszerzyć tak aby stworzyły kształt litery V, a następnie przeprowadzić ukosowanie krawędzi. Wykonując prace szlifierskie zawsze należy zwrócić uwagę by nie szlifować zbyt głęboko i nie uszkodzić warstwy nośnej laminatu. Po szlifowaniu wystarczy oczyścić powierzchnię z pyłu szlifierskiego i odtłuścić miejsce naprawy, a następnie wyznaczyć miejsce naprawy i linię aplikacji używając taśmy lakierniczej.
Odpowiednią ilość szpachlówki żelkotowej DRY FAST wymieszać z utwardzaczem w proporcji wagowej 100:2. Warto tak zaplanować pracę, aby nie przygotować większych ilości produktu niż ta, która może być jednorazowo zużyta. Czas przydatności mieszaniny tzw potlife wynosi około 6-7 minut w temperaturze 20°C.
Wypełniamy uszkodzeni nakładając odpowiednią ilość szpachlówki. Warstwy nie powinny być grubszej niż 2-3 mm, a w przypadku głębszych uszkodzeń powtarzamy aplikację. Dla uzyskania jednolitego wypełnienia należy wypychać powietrze z masy szpachlowej dociskając ją szpachelką.
Wyrównujemy powierzchnię pozostawiając niewielki naddatek, pozwalający po oszlifowaniu na wykonanie prac polerskich. Prace szlifierskie przeprowadzamy po pełnym utwardzeniu szpachlówki żelkotowej. W przypadku dużych naddatków do szlifowanie wstępnego można użyć papieru ściernego P240 – P400, a do szlifowania wykończeniowego papieru ściernego P600 – P1500 gdzie przed polerowaniem można zakończyć na gradacji 1200 lub 1500.
Pasta bezpieczna nawet w użyciu hobbystycznym oraz pasta, której można z powodzeniem użyć na wymagających ciemnych kolorach jest pasta S1 Premium Sea-Line. Najlepsze efekty S1 Premium uzyskamy w połączeniu z aplikatorem jagnięcym. Wełna jagnięca pozwoli uniknąć zagrożenia jakim jest przegrzanie i nieodwracalne przepalenie żelkotu. Do pracy przystępujemy nakładając niewielką ilość pasty na głowicę oraz na powierzchnię przeznaczoną do polerowania.
Powinna pokryć całe miejsce przeznaczone do polerowania, jednak jej zbyt duża ilość spowoduje wydłużenie czasu pracy, obniżenie wydajności futra, zmniejszenie siły cięcia pasty oraz oczywiście wzrost zużycia pasty polerskiej. Reasumując – zastosujmy mniejszą ilość produktu, a w razie potrzeby powtórzmy operację lub dodajmy w trakcie polerowania. Polerowanie maszyną rotacyjna zacznijmy od możliwie najniższych obrotów.
Będzie to orientacyjnie 800~1000 obr/min. Nie dociskając zbyt mocno głowicy do powierzchni i wykorzystując całe futro polerskie, polerujemy powierzchnię na którą została nałożona pasta. Maszynę należy prowadzić równym i bardzo wolnym tempem.
Zbyt szybkie lub nieregularne ruchy zmniejszą efektywność polerowania i z pewnością wydłużą czas jaki trzeba poświęcić na osiągniecie zadowalającego efektu. Z kolei zbyt długa praca w jednym punkcie może spowodować przegrzanie i uszkodzenie żelkotu. Na powierzchniach płaskich warto wykorzystać całą powierzchnię futra polerskiego.
Zwiększenie powierzchni aktywnej futra przyspiesza proces polerowania i pozwala w pełni wykorzystać pastę oraz głowicę polerską. Kiedy w trakcie polerowania pasta zaczyna zmienia konsystencję i sprawia wrażenie lekko przeźroczystej emulsji należy stopniowo zwiększać obroty maszyny, aż do całkowitego roztarcia się pasty i uzyskania połysku na powierzchni. W końcowym etapie roztarcia pasty dopuszczalne jest zwiększenie obrotów maszyny polerskiej do maksymalnie 1800 obr/min.
Ewentualne pozostałości pasty na powierzchni można usunąć za pomocą miękkiej ściereczki oraz płynu S3 Finish Cleaner Sea-Line. S3 na tym etapie pełni też rolę płynu kontrolnego.
Wypolerowaną powierzchnię warto zabezpieczyć przed działaniem promieni UV. Można do tego użyć zabezpieczeń ceramicznych lub opartych na woskach naturalnych i syntetycznych.
Rozszerzamy naszą ofertę, wprowadzając dwa nowe produkty, które zapewnią entuzjastom łodzi oraz przetwórcom laminatów jeszcze
Przyjdź i dołącz do nas na METS 2023. Wspomniane targi to najlepsze wydarzenie dla profesjonalistów
Zajrzyj do nas bez wychodzenia z domu. Serdecznie zapraszamy.
Nowości w sezonie 2023 to rewelacyjna wełna polerska. Nowa biało – czarna wełna polerska w
Nie prowadzimy sprzedaży detalicznej. Nasze produkty można znaleźć w wielu sklepach w Polsce oraz za granicą. Nasi dystrybutorzy prowadzą sklepy stacjonarne oraz internetowe. Pełną listę dystrybutorów oraz kontakty można znaleźć na naszej stronie internetowej.