Wyszukaj na stronie

NOWOŚĆ biała farba antyporostowa ALUPLUS

NOWOŚĆ biała farba antyporostowa Sea-Line ALUPLUS to nowy rodzaj antyfoulingu samopolerujacego.

Biała farba antyporostowa ALUPLUS zbudowana jest na nowoczesnych biocydach, może być stosowana na aluminium, stal, laminaty i drewno. Biała farba antyporostowa to nowej generacji antyfouling, który jest o 30% wydajniejszy i skuteczniejszy niż tradycyjne farby przeciwporostowe.

Dzięki wzmocnionej skuteczności i większej wydajności farby (11-12m2 z 1 litra), rzeczywisty koszt pomalowania 1m2 kształtować się będzie bardzo konkurencyjnie.  Farba przeznaczona jest zarówno na wody słodkie jak i słone.

Biała farba antyporostowa ALUPLUS może być używana na jachtach i motorówkach poruszających się z prędkością do 40 węzłów.Biała farba antyporostowa do nabycia w dobrych sklepach żeglarskich już od marca 2013.

wszystko o prawidłowym zabezpieczeniu przed porastaniem

NOWOŚĆ biała farba antyporostowa ALUPLUS

Zobacz również

Nasz FAQ odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy mogę pomalować poliuretanem łódź malowaną wcześniej farbą 1-komponentową?

Nie zaleca się aplikowania farb 2K na farby 1K. Farby 1K i 2K różnią się w swoim składzie i właściwościach, w tym w twardości, odporności chemicznej i trwałości. Farby 1K są jednoskładnikowe i suszą się przez odparowanie rozpuszczalnika, podczas gdy farby 2K są dwuskładnikowe i wymagają utwardzenia za pomocą dodania utwardzacza.

Zastosowanie farby 2K na farbie 1K może spowodować nieprzewidywalne reakcje chemiczne i prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak zmatowienie, odpryskiwanie lub złuszczanie farby. Dlatego zawsze należy stosować farby zgodnie z instrukcjami producenta i nie mieszać różnych rodzajów farb.

Czy dla przyśpieszenia reakcji mogę dodać więcej utwardzacza?

Nie należy dodawać więcej utwardzacza, ponieważ po utwardzeniu się bazy, utwardzacz, który pozostał będzie reagował z kolejnymi produktami, które zostaną zaaplikowane. Spowoduje to powstanie defektów. W przypadku produktów dwukomponentowych należy stosować proporcje podane przez producenta w kartach technicznych (Tzw. TDS).

Czy mogę używać uniwersalnego rozcieńczalnika?

Nie zalecamy używania uniwersalnych rozcieńczalników. Zastosowanie rozcieńczalnika o nieznanym składzie może grozić utratą przyczepności, brakiem odpowiedniej rozlewności farby oraz defektami lakierniczymi.

Wyjście
Przeiń na górę