NOWOŚĆ biała farba antyporostowa Sea-Line ALUPLUS to nowy rodzaj antyfoulingu samopolerujacego.
Biała farba antyporostowa ALUPLUS zbudowana jest na nowoczesnych biocydach, może być stosowana na aluminium, stal, laminaty i drewno. Biała farba antyporostowa to nowej generacji antyfouling, który jest o 30% wydajniejszy i skuteczniejszy niż tradycyjne farby przeciwporostowe.
Dzięki wzmocnionej skuteczności i większej wydajności farby (11-12m2 z 1 litra), rzeczywisty koszt pomalowania 1m2 kształtować się będzie bardzo konkurencyjnie. Farba przeznaczona jest zarówno na wody słodkie jak i słone.
Biała farba antyporostowa ALUPLUS może być używana na jachtach i motorówkach poruszających się z prędkością do 40 węzłów.Biała farba antyporostowa do nabycia w dobrych sklepach żeglarskich już od marca 2013.
Rozszerzamy naszą ofertę, wprowadzając dwa nowe produkty, które zapewnią entuzjastom łodzi oraz przetwórcom laminatów jeszcze
Przyjdź i dołącz do nas na METS 2023. Wspomniane targi to najlepsze wydarzenie dla profesjonalistów
Zajrzyj do nas bez wychodzenia z domu. Serdecznie zapraszamy.
Nowości w sezonie 2023 to rewelacyjna wełna polerska. Nowa biało – czarna wełna polerska w
Nie zaleca się aplikowania farb 2K na farby 1K. Farby 1K i 2K różnią się w swoim składzie i właściwościach, w tym w twardości, odporności chemicznej i trwałości. Farby 1K są jednoskładnikowe i suszą się przez odparowanie rozpuszczalnika, podczas gdy farby 2K są dwuskładnikowe i wymagają utwardzenia za pomocą dodania utwardzacza.
Zastosowanie farby 2K na farbie 1K może spowodować nieprzewidywalne reakcje chemiczne i prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak zmatowienie, odpryskiwanie lub złuszczanie farby. Dlatego zawsze należy stosować farby zgodnie z instrukcjami producenta i nie mieszać różnych rodzajów farb.
Nie należy dodawać więcej utwardzacza, ponieważ po utwardzeniu się bazy, utwardzacz, który pozostał będzie reagował z kolejnymi produktami, które zostaną zaaplikowane. Spowoduje to powstanie defektów. W przypadku produktów dwukomponentowych należy stosować proporcje podane przez producenta w kartach technicznych (Tzw. TDS).
Nie zalecamy używania uniwersalnych rozcieńczalników. Zastosowanie rozcieńczalnika o nieznanym składzie może grozić utratą przyczepności, brakiem odpowiedniej rozlewności farby oraz defektami lakierniczymi.