Farba jachtowa antyporostowa Sea-Line® została użyta i pomalowana zgodnie z zaleceniami sprzedawcy i producenta. Pierwsza warstwa to podkład epoksydowy położony wałkiem następnie trzy warstwy antyfoulingu Sea-Line. Jednostka stała ok 3 miesięcy na obfitym w glony Zalewie Zegrzyńskim. Zdjęcia obrazują kadłub po sezonie.
„Polecam farbę Sea-line 🙂 ”
Marcin
forum-motorowodne.pl – (marcink)
Farby antyporostowe wybieramy w zależności od typu łodzi jaką posiadamy oraz akwenu na jakim planujemy pływać. W zależności od poziomu zasolenia wody oraz temperatur panujących w danym regionie dobierane są odpowiednie środki biobójcze składające się na antyfouling. Przy wyborze farby antyporostowej należy też zwrócić uwagą na materiał z jakiego jest wykonana łódź, a także prędkość z jaką się porusza. Farba jachtowa antyporostowa Sea-Line ® może być używane na wodach zasolonych ( morskich) jak również na wodach słodkich (śródlądowych).
Remont hiszpańskiej motorówki Ducauto caribe. „Przecięta na pół, wybebeszona i zrobiona według własnej koncepcji. Prace
Dzięki uprzejmości Pana Zbigniewa otrzymaliśmy informację, że preparaty czyszczące Sea-Line zostały wykorzystane do mycia i
Dziękujemy Panu Wojciechowi z Poznania za przesłane zdjęcie z budowy. „Budując „DISCO VOLANTE” wymarzoną motorówkę
„Mogło być lepiej, ale jestem zadowolony. Nie było łatwo, bo robota na leżąco, zdjęte podpory,
Nie zalecamy odtłuszczania powierzchni za pomocą acetonu, ponieważ aceton bardzo szybko paruje co wpływa na jakość oczyszczenia powierzchni przeznaczonej do malowania.
Istnieje możliwość rozcieńczenia antyfoulingu, lecz nie zalecamy tego zabiegu z uwagi na ryzyko zmniejszenia skuteczności farby. W przypadku konieczności rozcieńczenia farby przeciwporostowej zaleca się maksymalne rozcieńczenie w wielkości 0-5% (objętościowo).
Nie zalecamy używania uniwersalnych rozcieńczalników. Zastosowanie rozcieńczalnika o nieznanym składzie może grozić utratą przyczepności, brakiem odpowiedniej rozlewności farby oraz defektami lakierniczymi.